Natura we wnętrzach. Pomysły na aranżacje z drewnianym stołem

Stół drewniany dębowy z dodatkiem szkła

Natura we wnętrzach. Pomysły na aranżacje z drewnianym stołem

Odkrywamy uroki drewnianych stołów, cieszących się od wieków niesłabnącą popularnością. Wraz ze zmianami w trendach wnętrzarskich poszerzyła się paleta designerskich form oraz propozycji stołów wykonanych z naturalnego drewna – znalazły one zastosowanie w stylizacjach zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych. Pojawiły się też nowe style wnętrzarskie, a te, które wydawało się, że już pożegnaliśmy na zawsze, powróciły niczym australijski bumerang. Nowoczesny stół drewniany może mieć prosty, ponadczasowy wygląd, jak również przybierać formę o niebanalnym designie. Jak więc zaaranżować jadalnię i salon z drewnianym stołem w roli głównej?

Ciepło klasyki

Drewno kojarzy nam się z ciepłym, bardzo przytulnym wnętrzem. Tworzono z niego meble już w ubiegłych epokach, a dzięki ponadprzeciętnej trwałości i wytrzymałości tego surowca, służyły one wielu pokoleniom. We wnętrzach klasycznych łączono w ten sposób elegancję, komfort i dobry gust. Takie meble odwołują się do minionych czasów, zatem mogą się w nich pojawić elementy rodem z biermeieru czy XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii. Obowiązkowo wykonuje się je z drewna, dlatego stół z tego naturalnego tworzywa jest jedynym słusznym wyborem do klasycznego wnętrza. Powinien mieć jak najprostszą konstrukcję – wytrzymały blat i masywne nogi. Będzie doskonale pasował do tapicerowanych krzeseł.

Chłód ze Skandynawii

Bezpretensjonalne, jasne, przyozdobione naturalnymi materiałami wnętrza, które wprowadzają do mieszkania przyjemne ciepło… Skandynawski styl cieszy się ogromną popularnością wśród współczesnych miłośników wysmakowanych wnętrz. Ściany pokrywają jasne barwy, przede wszystkim biel oraz beże, ale doskonale sprawdzają się też pastelowe błękity i róże. Sofy pokryte są wełnianymi kocami, natomiast okna przysłaniają długie zasłony. Pierwszoplanową rolę odgrywa natura, więc w skandynawskiej stylizacji nie może zabraknąć roślin, wiklinowych koszy, lnianych poduszek czy drewnianych elementów wykończenia. W tę scenerię pięknie wpisuje się nowoczesny stół drewniany, będący nośnikiem ciepła natury. Koniecznie powinien przybrać ergonomiczną formę, która wpisuje się w koncepcję idealnej skandynawskiej przestrzeni do życia. Świetnie sprawdzi się również nowoczesny stół drewniany z blatem uzupełnionym o szkło, które może współgrać z witrynami w salonie albo jadalni.

Nowoczesny minimalizm

Drewno w nowoczesnych aranżacjach sprawdza się równie dobrze, jak w skandynawskich i klasycznych. Oszczędność dodatków, przejrzystość form, a niekiedy przesadna sterylność wymusza wybór stołu o nieco bardziej oryginalnym designie. Do takiej stylizacji będzie pasować nowoczesny stół drewniany z dodatkiem kamienia lub szkła. Dobrym pomysłem będzie rezygnacja z drewnianych nóg, które godnie zastąpi metalowa podstawa o finezyjnym kształcie w kolorze szarym bądź czarnym. W ten sposób nowoczesny stół drewniany zyska dekoracyjną funkcję, stając się dziełem sztuki współczesnej o pożądanej funkcjonalności.

Kreatywność projektantów i ich otwartość na niekonwencjonalne połączenia materiałów, form oraz kształtów sprawia, że mamy nieograniczone możliwości aranżowania wnętrz w konkretnych stylach lub tworzenia własnego stylu. Nowoczesny stół drewniany może być uzupełniony o elementy z kamienia, a także szkła, doskonale współgrających z metalowymi podstawami. Wciąż jednak są zwolennicy klasycznych, ponadczasowych rozwiązań – wnętrz, w których drewno występuje w jak najbardziej naturalnej i prostej odsłonie.